Kuhu kipud sina? Muuseumiööl avab uksed 211 paika üle kogu Eesti

EV100 portaal
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Kultuurikatel muuseumiööl
Kultuurikatel muuseumiööl Foto: Henno Luts

​Laupäeval, 19. mail toimub kümnes üle-Eestiline muuseumiöö, mis Eesti juubeliaastal kannab pealkirja "Öös on pidu". Tänavu võtab muuseumiööst osa rekordiliselt palju ehk 211 asutust ja paika, kuhu kaema kippuda.

Nagu juba traditsiooniks aanud on muuseumiöö raames publikule viie tunni jooksul tasuta avatud paljud suuremad ja väikesemad Eesti muuseumid. Külastajaid ootavad aga samal moel ka mitmed näitusepaigad, arhiivid, kirikud, mõisad ning isegi looduskeskused – üht või teistpidi kultuuri, teadmiste, ajaloo ning mäluga tegelevad paigad ja organisatsioonid.

Muuseumiöö kümne toimumisaasta vältel on külastusööst saanud Eesti suurim muuseumisündmus, mis igal aastal üha enam külastajaid kogub. Eelmisel aastal tehti 5 tunni jooksul üle terve Eesti rohkem kui 111 000 muuseumikülastust, mis tähistab ka muuseumiöö rekordit.

Muuseumiöö programmijuht Jelena Tšekulajeva sõnul on viimaste aastate külastajanumbrid on näidanud, et Eesti inimestele meeldib käia muuseumis, muuseumikülastus aitab uusi asju avastada või olemasolevatele teadmistele uue nurga alt vaadata ning paljud eelistavad seda teistele, konkureerivatele vaba aja veetmise võimalustele.

«Muidugi on see muuseumide näituste ja eriprogrammide koostajatele ka suureks tunnustuseks, et igal aastal järjest rohkem inimesi leiab tee muuseumisse — Statisikaameti andmetel püstitas muuseumikülastuste arv möödunud aastal rekordi, kui üle Eesti käidi muuseumides esimest korda üle 3,5 miljoni korra,» avaldas Tšekulajeva heameelt.

Muuseumiöö tänavune teema on ajendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamisest. Muuseumid lähenevad teemale igaüks oma vaatenurgast ja räägivad sellest, mida tähendab pidu ja pidutsemine just nende muuseumi valdkonnas.

  • Kuidas on Eestis läbi aja peetud sünnipäevi, lõikus-, sarika- ja pulmapidusid?
  • Milliseid olukordi me veel peokorraldamise vääriliseks peame?
  • Millised on meie peorituaalid ja kuidas on pidutsemine ajas muutunud?
  • Kas loomad peavad ka pidu?
  • Millised meie suurimad spordipeod, millised erinevate usundite pidulikud rituaalid ning mida üldse pidulikuks peame?
  • Kuidas peost puhatakse ja kuidas pidu lõpeb?

Sel aasta toimub muuseumides kümneid eriekskursioone, peoteemalisi töötubasid, kontserte, etendusi, mälumänge ja muud. Korraldajad panevad muuseumiöö huvilistele südamele, et tehes plaane väiksemate muuseumite külastamiseks heidaksid huvilised pilgu peale öö programmile, sest pisemates muuseumites on muuseumiööks või eriekskursioonideks vaja end sageli ette kirja panna ning praeguseks on mõnedes paikades juba ka kõik kohad täitunud.

Programmis osalevad muuseumid ja teised organisatsioonid avavad muuseumiööl oma uksed kell 18 ning tasuta sissepääs kestab kella 23ni. Kõige parema ülevaate sellest, mis igas programmis osalevas muuseumis täpselt toimub, leiab SIIT

Muuseumiööd toimub Eesti muuseumide ja Eesti Muuseumiühingute koostöös. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles