Eesti looduse päev saab suurejoonelise alguse
EV100 suvine peonädal

jaga E-post prindi artikkel saada vihje Loe ja lisa kommentaare

SAKALA01:KOTKAS: VILJANDI, EESTI, 03SEP04 LOODUS. KONNAKOTKAS er/ Foto ELMO RIIG/ SAKALA

FOTO: Elmo Riig / Sakala

​18. augustil toimuva Eesti looduse päeva avab ühismatk Järva-Madiselt Vargamäele. Retkele järgneb avatseremoonia A. H. Tammsaare muuseumis. Poolsada Eesti loodus mitmekülgsust tutvustavat sündmust mahutav päev on osa EV100 suvisest peonädalast.

"Järva-Madiselt Vargamäele viiv matkarada annab mitmekülgse ülevaate Eestimaa rikkalikkust loodusest," sõnas keskkonnaministeeriumi loodusvaldkonna nõunik Hanno Zingel.

"Siinne maastik on pakkunud inspiratsiooni ka Tammsaarele tema klassikaks saanud romaani "Tõde ja Õigus" kirjutamisel. Matkarajal on hea võimalus minna oma mõtetes Eesti Vabariigi loomise algusaega ning kujutleda, milliste väljakutsetega toonased Pearud ja Andresed silmitsi seisid 100 aastat tagasi, et oma elu ja looduskeskkonda sobitada ning kuidas on olukord tänaseks muutunud," viitas Zingel.

Eesti Looduskaitse Seltsi esimehe Vootele Hanseni sõnul avatakse Eesti looduse päev sümboolselt Vargamäel, kuid sündmused toimuvad üle Eesti.

"Eesti looduse päeva avamisel kirjanik Anton Hansen Tammsaare muuseumis on mitu tähendust – Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ning olulise kirjaniku 140. sünniaastapäeva tähistamine," lisas Hansen.

Eesti looduse päeva avasündmust korraldab Eesti Looduskaitse Selts.

  • Kell 10 algab Järva-Madise kiriku juurest ühismatk, mis liigub läbi Kodru raba Vargamäele. Retke juhivad kirjanik ja loodusemees Juhani Püttsepp, loodusfotograaf Ingmar Muusikus ja pärimusmuusik Kulno Malva. Järva-Madisele viib Looduse Omnibuss, bussid väljuvad Tallinnast, Tartust ja Pärnust kell 8.30.
  • Kell 12 algab A. H. Tammsaare muuseumis Eesti looduse päeva pidulik avamine. Rahvusmaastike tähendust avavad kirjanik Valdur Mikita ja professor Kalev Sepp
  • Autorid Juhani Püttsepp ja Ingmar Muusikus tutvustavad raamatut "Eesti rahvusmaastikud sõnas ja pildis".
  • Vargamäe tähendust teatripaigana avavad Teater "Ugala" etenduse "Kõrboja perenaine" kunstnik Kristjan Suits ja muusika autor Kulno Malva. Isamaalisi laule Eesti luuletajate tekstidele esitab Kait Tamra.
  • Eesti looduse päeva puhul istutatakse ühiselt ka tammepuu.
  • Avatakse näitus EV100 fotovõistluse "Looduse aasta foto 2018“ parematest töödest.
  • Kell 14.30 algavad Looduse Omnibussi retked Eesti rahvusmaastikele erinevatel marsruutidel. Bussid jõuavad tagasi Tallinnasse, Tartusse ja Pärnusse orienteeruvalt kell 20.30.

Info ja registreerumine ühismatkale ja retkedele alates 13.08 aadressil www.looduseomnibuss.ee.

Eesti looduse päev on loodusega seotud asutuste ja ühenduste kink Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks. Vaata Eesti looduse päeva programmi lähemalt SIIT ning jälgi sündmusi Facebooki lehelt.

Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal tähistatakse taasiseseisvumise aastapäeva suvise peonädalaga, mis toob Eesti inimesed ja nende sõbrad kokku suurtele ühisüritustele. EV100 suvine peonädal algab 17. augustil esimese Eesti üldluulepeoga Rakveres ja lõpeb 25. augustil muinastulede ööga üle Eesti. 

Tagasi üles